آئین بهائی بیش از 170 سال پیش توسط حضرت بهاءالله بنیان گذاشته شد. پیروان اولیۀ حضرت باب به گوشه و کنارِ ایران سفر کردند و بشارت آئین جدید را به گوش همگان رساندند. حضرت بهاءالله زمانی که در تبعید بودند، پیام‌شان را به پادشاهان و سرانِ عالم صادر نمودند، حضرت عبدالبهاء اصول و مفاهیم این دیانت را برای بهائیانِ شرق و غرب شرح دادند و جوامع نوپایش را با صبوری پروردند و حضرت ولیِ‌امرالله، شکل گیری پایۀ موسسات اداری‌ و انتشار جهانی‌اش را مرحله به مرحله هدایت نمودند. به این ترتیب است که امروز میلیون‌ها نفر از هر نژاد و قوم و زبان، از هر پیشینه و طبقۀ اجتماعی، جامعۀ جهانی بهائی را شکل داده‌اند و این جامعه در بیش از صد هزار نقطۀ دنیا از سرزمین‌های سرد شمالی تا جزایر اقیانوسیه، از کلان‌شهرهای مدرن تا روستاهای کوچک، گسترده شده‌ است.

آن چه بهائیان سراسر عالم را به هم پیوند می‌دهد زبان مشترک، پوششِ مشابه و یا شرایط اجتماعی یکسان نیست، بلکه فهمی مشترک از ماهیتِ انسان، هدف او در این عالم و مسیر رشد و تکامل فردی و جمعی نوع انسان است که برخاسته از آثار بهائی است. اعضای این جامعه در حالی که تنوع و کثرت بی نظیرِ فرهنگی، قومی، نژادی و زبانیِ خود را قدر می‌نهند، در هر محلی که ساکن هستند، با بینشی مشترک برگرفته از تعالیم حضرت بهاءالله، در راه ساختن جهانی بهتر می‌کوشند و در این مسیر با آغوش باز و عشق و محبتی سرشار پذیرای همراهی افراد و گروه‌هایی هستند که صرف نظر از باورها و اعتقادات خود برای ایجاد تغییراتی سازنده و مثبت تلاش می‌کنند.

28 diversity and worldwide spread 4
از بالا سمت راست به ترتیب ساعت گرد: یک کلاس کودکان در بولیوی، یک جشن بهائی در جزیرۀ فیجی، جمعی از بهائیان در استرالیا، یک گروه نوجوانان در آمریکا

سرودها و دعاهای بهائی به زبان‌های مختلف

یک سرود بهائی به زبان فارسی

قطعه‌ای از آثار حضرت بهاءالله به زبان اسپانیایی

قطعه‌ای از آثار حضرت بهاءالله به زبان ایتالیایی

سرودی به زبان آلمانی

دعایی به زبان سواحلی

قطعه‌ای از آثار حضرت بهاءالله به زبان چینی و انگلیسی

یک دعای بهائی به زبان هندی

قطعه‌ای از آثار حضرت بهاءالله به زبان عربی

قطعه‌ای از آثار حضرت بهاءالله به زبان فرانسه

ره خدمت پوییم

در ماه اكتبر ۲۰۰۸ ميلادى، بيت العدل اعظم بهائيان را به برپایى كنفرانس‌هایی منطقه‌اى در سراسر جهان فراخواندند. در پاسخ به اين دعوت، نزديک به هشتاد هزار بهائى از بيش از ۱۷۰ كشور به همراه دوستان‌شان در 41 کنفرانس حضور يافتند. ویدئوی زیر، قسمتی از فیلمی است که از برپایی این کنفرانس‌ها در سراسر جهان ساخته شده است و گوشه‌ای از گستردگی جغرافیایی جامعۀ بهائی و تنوع فرهنگی آن را نشان می دهد.

سرودها و دعاهای بهائی از نقاط مختلف دنیا

ترانه‌ای بر اساس مناجاتی از حضرت عبدالبهاء برای وحدت

ترانه‌ای بر اساس یکی از بیانات حضرت عبدالبهاء اجرا توسط یک گروه نوجوانان در استرالیا